Home / North Kansas City Schools / Fall Sports Honors Abound in North Kansas City School District

Fall Sports Honors Abound in North Kansas City School District

Student-athletes throughout the district had a lot of success this fall. Read about the honors they received for their efforts.

NORTH KANSAS CITY HIGH SCHOOL

Cross Country
Bayly Hobdy – 2nd Team All-ConferenceFootballFirst Team All Conference
Damon Whitmill

Honorable Mention
Kevin Ewing
Jackson Aleman
Kaleb Cowling
Jordan Brewer
Chris Elizondo
Robert Tyner
Nate Shook
Michael Knight

Golf
Madeline Keller – All-Conference Honorable Mention

Soccer

1st Team All-District
Josh Jacobo
Bryce Clark

2nd Team All-District
Muamer Hamsic
Will Tarley
Michael David

1st Team All-Conference
Josh Jacobo
Muamer Hamsic

2nd Team All-Conference
Will Tarley
Bryce Clark

Honorable Mention All-Conference
Abdi Dahir
Michael David

Tennis
Alyssa Pritchard – 2nd Team All-District Singles and 1st Team All-Conference Singles

Volleyball
Morgan Conner – 1st Team All-Conference, 2nd Team All-Region, 1st Team All-District
Kennedy Ruckh – 1st Team All-Conference, All-Region Honorable Mention, 2nd Team All-District
Madison Warman – 2nd Team All-Conference, All-District Honorable Mention
Shelby Jordan – All-District Honorable Mention, All-Conference Honorable Mention

OAK PARK HIGH SCHOOL

Cheerleading

The Cheerleading team took 4th place at state (small co-ed), their best showing at the State Championship since 2009.

Katia Newell – All-State
Landon Patterson – All-State
Jenna Heinz – All-State

Football

Greg Coble – 2nd Team All-Conference
Brysen Stigger – All-Conference Honorable Mention
Hunter Shelton – All-Conference Honorable Mention
Izzie Esteban – All-Conference Honorable Mention
Tyler Kline – All-Conference Honorable Mention
Randolph LaBarrie – All-Conference Honorable Mention

Golf

Natalie Greenig – All-Conference Honorable Mention
Bella Cerv – All-Conference Honorable Mention

Softball

Cailyn Deeney – 2nd Team All-Conference
Brittney Frazier – 2nd Team All-Conference
Miranda Mynatt – 2nd Team All-Conference
McKenna Hutchinson – All-Conference Honorable Mention
Ceceelya Burgess – All-Conference Honorable Mention

Soccer

Logan Favreau – Conference Offensive Player of the Year, 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Noah Studebaker – 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Jose Camberos – Conference Defensive Player of the Year, 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Axxel Chazaro – 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Ochai Agbaji – 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District
Manny Hernandez – 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District
Alan Salgado – 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District
Claudio Vergara – 2nd Team All-District
Andrew Macken – All-District Honorable Mention
Brandyn Hasenohr – All-District Honorable Mention
Andre Salgado – All-District Honorable MentionJulian Garcia – All-District Honorable Mention
Josh Howard – Conference Coach of the Year

Swimming

Elliot Eisele-Miller – State Champion 100 Breaststroke, School Record Holder, 1st Team All-Conference
Jonathon Hill – State Qualifier, 1st Team All-Conference

Tennis

Mikayla Adams – All-Conference Singles

Volleyball

Orie Agbaji – 1st Team All-American, 1st Team All-State, 1st Team All-Region, 1st Team All-Conference, 1st Team All-District, MO All-Star Selection
Karli Reichert – 2nd Team All-Region, 1st Team All-Conference, 1st Team All-District, MO All-Star Selection
Chloe Hilgenkamp – 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Malaina Hensley – 2nd Team All-Conference, 1st Team All-District
Emily Dickson – 2nd Team All-District, 2nd Team All-District
Jessica Morrison- 2nd Team All-District, Honorable Mention All-Conference

STALEY HIGH SCHOOL

Suburban Conference Champions (White Division) in:
Boys Cross Country
Girls Cross Country
Girls Tennis
Softball
Volleyball
Football

MSHSAA District Runner-up:
Girls Cross Country
Volleyball
Football

MSHSAA District Championships in:
Boys Cross Country
Softball

MSHSAA Sectional Runner-up in:
Boys Cross Country

MSHSAA State Team Finishes:
Softball – State Champions
Boys Cross Country – 10th
Boys Swimming – 10th
Girls Cross Country – 11th

Missouri Cheerleading Coaches Association State Competion:

Staley Cheerleading – 2nd in State

MSHSAA State Qualifiers/Finishers – Individuals :

Boys Swimming – 200 Medley Relay – 4th (All-State)  – Jason Schlaud, Collin Duffy, Alex Gach, Mitchell Zarse
Boys Swimming – 100 Backstroke – 6th (All-State) – Jason Schlaud
Girls Tennis – Natalie Thimgan – Qualifier in Singles
Cross Country – Jack Frazier – 22nd (All-State)

WINNETONKA HIGH SCHOOL

Cross Country
Emanuella Evans – 1st Team All-Conference
Lily Abdulla – 2nd Team All-Conference

Football

DJimon Colbert – 1st Team All-Conference, 2nd Team All-District
Mingus Craddock – 1st Team All-Conference
Tyrique Bennett – 2nd Team All-Conference
James  McMullen – 2nd Team All-Conference
Javier Bradford – All-Conference Honorable Mention
Cody Carter – All-Conference Honorable Mention
Kevin Greene – All-Conference Honorable Mention
Delon Morrow – All-Conference Honorable Mention
Dakota Reuscher – All-Conference Honorable Mention
Michael Small – All-Conference Honorable Mention

Soccer

Elijah Ray – All-Conference Honorable Mention, 1st Team All-District
Dominic Rizzo – All-Conference Honorable Mention, 2nd All-District
Andrew Dexter – 2nd Team All-Conference, All-District Honorable Mention
Itua Ehovuon – 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District
Dominic Padilla – 2nd Team All-Conference, 1st Team All-District
Adam Clow – All-District Honorable Mention
Tyler Kalm – All-District Honorable Mention
Quentin McMurtry-Carter – All-District Honorable Mention

Softball

Courtney Rowell – 1st Team All-Conference, 2nd Team All-District
Lauren Scott – 1st Team All-Conference, 1st Team All-District
Rebecca Hensley – 2nd Team All- Conference, 2nd Team All-District
Sarah Hensley – 2nd Team All-Conference, 2nd Team All-District
Kourtney Brooks – All-Conference Honorable Mention, 2nd Team All-District
Alexandria Eskijian – All-Conference Honorable Mention
Dara Fitzmaurice – All-Conference Honorable Mention
Jessica Piatt – All-Conference Honorable Mention

Tennis

Skyler Murphy – 1st Team All-Conference
Antonia Hubalek – All-Conference Honorable Mention
Esther Loukawila – All-Conference Honorable Mention

Volleyball

Kiera Hall – 1st Team All-Conference
Makayla Power – 2nd Team All-Conference

Re-posted with permission from NKCSchools.

Join The Northland News’ weekly email newsletter that delivers the most popular stories right to your inbox:

About Andrew Palmer

Leave a Reply